Ajantasaista tietoa, ohjeistuksia sekä suosituksia alueen koronatilanteeseen liittyen löydät Soiten koronasivustolta 

Kaustisen logo.

Kaustisen kunnan yhteystiedot

Käyntiosoite:

Kappelintie 13
PL 10, 69601 KAUSTINEN
Kunnanvirasto avoinna
ma – pe klo 8.00 – 15.00

kaustisen.kunta(at)kaustinen.fi

Neuvonta 040 652 7692

Sähköinen laskutusosoite:

OVT-tunnus: 003701789816
Välittäjätunnus (operaattoritunnus): 003703575029
Kaustisen kunnan y-tunnus: 0178981-6.

Muut laskutustiedot

Sähköpostiosoitteet pääsääntöisesti muotoa etunimi.sukunimi(at)kaustinen.fi

Hallinto- ja kehittämispalvelut

Kunnanjohtaja Arto Alpia 0400 569 401
Hallintojohtaja Hanna Salminen 050 336 2534
Talouspäällikkö Carita Söderbacka 040 652 8183
Kirjanpitäjä Helena Hohenthal 046 9202 267
Toimistosihteeri Annika Rauma 050 4436 880
IT-asiantuntija Hannu Mikkola 040 520 7888
Palkkasihteeri Antti Lindholm 040 652 8092
Palkkasihteeri (opettajien palkat) Airi Mattila 050 443 6884
Palveluneuvoja Meri Kemppi 040 652 7692

Sivistyspalvelut

Sivistysjohtaja-rehtori Mailis Tastula 050 4436 877 sivistysjohtaja sekä kyläkoulujen rehtori
Toimistosihteeri Varpu Järvilä 0400 456 565
Kirjasto Kappelintie 13, PL 10 69600 Kaustinen kaustinen.kirjasto(at)kaustinen.fi
 Kirjastonhoitaja Maria Nikula 050 346 5466
 Kirjastovirkailija Susanne Mikkola 050 346 5466
 Kirjastovirkailija Noora Järvilä 050 346 5466
Vapaa-aikasihteeri Aija Järvenpää 040 516 8404 toimipiste urheilutalolla
Erkkari nuorisotyöntekijä Sara Salmi 050 532 4110 erityisnuorisotyöntekijä – mielenterveys- ja ehkäisevä päihdetyö; toimipiste kouluilla ja urheilutalolla
Tsemppari nuorisotyöntekijä Leila Aho 050 5311670 koulunuorisotyö, toimipiste kouluilla ja urheilutalolla
Liikkari hanketyöntekijä Mirja Teerikangas 050 5328206 Tuu yhesä! -liikuntahanke; toimipiste kunnanvirastolla
Etsivä nuorisotyöntekijä Tero Puusaari 040 652 7488 toimipiste TE-toimistolla
Opiskeluhuolto
Koulukuraattorit Niina Hietala 050 308 7377 esiopetus sekä perusopetuksen keskuskoulut, lukiotoiminta
Anna Nikula 040 136 7526 kyläkoulut ja muu toinen aste
Kouluterveydenhoitaja (Soite) Tiina Kivinen 040 804 5621 tiina.kivinen(at)soite.fi, toimipiste yläkoululla Pelimannintie 1b
Varhaiskasvatus ja esiopetus
 Varhaiskasvatusjohtaja Virpi Kataja 040 637 1272 toimipiste päiväkodilla
 Varhaiskasvatuksen   erityisopettaja Anniina Myllymäki 050 313 9649 soittoaika ma – pe 12 – 14
 Palveluneuvoja Meri Kemppi 040 652 7692 toimipiste kunnanvirastolla
Pajalan päiväkoti Meerbuschintie 2
 Päiväkodin johtaja Emmi Huntus 040 843 5673
 Peipposet, vuorohoito 040 527 5790 pajala.peipposet(at)kaustinen.fi
 Pajulinnut 040 6313 297 pajala.pajulinnut(at)kaustinen.fi
 Pulmuset 050 4436 878 pajala.pulmuset(at)kaustinen.fi
 Punatulkut, esiopetus 040 652 7252 pajala.punatulkut(at)kaustinen.fi
 Pääskyset 040 6431 807 pajala.paaskyset(at)kaustinen.fi
 Pikkuvarpuset 050 3394 321 pajala.pikkuvarpuset(at)kaustinen.fi
Peukaloiset 040 6487 079 pajala.peukaloiset(at)kaustinen.fi
Pajalan päiväkodin keittiö 040 6526 803
Omenapuun esiopetus Einontie 5
 Pöllöt 040 630 7140 omenapuu(at)kaustinen.fi
Tanhuanpään väliaikainen päiväkoti Vissavedentie 1 040 667 2284 tanhua(at)kaustinen.fi
Puumalan esiopetus Riitta Virkkala 050 443 6881 puumalan.esikoulu(at)kaustinen.fi
Perusopetus
Keskuskoulu (1.-6.) Pelimannintie 1a keskuskoulu.1-6(at)edu.kaustinen.fi
 Apulaisrehtori, (3A -luokka) Anne Pajala-Korpi 040 728 0669 anne.pajala-korpi(at)edu.kaustinen.fi
 1A -luokka Siru Ahokas 040 665 0890 siru.ahokas(at)edu.kaustinen.fi
 4A -luokka Carita Penttilä 040 652 7553 carita.penttila(at)edu.kaustinen.fi
 4B-5B -luokka Miia Myllymäki 050 360 6037 miia.myllymaki(at)edu.kaustinen.fi
 Opettajainhuone 040 652 7754
 Erityisopetus / Pienluokka Leena Tattari 050 448 8255 leena.tattari(at)edu.kaustinen.fi
 Erityisopetus Petra Honkala 050 400 8834 petra.honkala(at)edu.kaustinen.fi
 Iltapäivätoiminta – 4H 045 207 9394
Järvelän koulu Rantatie 51 jarvelan.koulu(at)edu.kaustinen.fi
 Apulaisrehtori Titta Karhulahti 040 652 7273 titta.karhulahti(at)edu.kaustinen.fi
 Iltapäivätoiminta 050 400 5673
Köyhäjoen koulu Halsuantie 367 koyhajoen.koulu(at)edu.kaustinen.fi
 Apulaisrehtori Maria Jussinmäki 040 843 7887 maria.jussinmaki(at)edu.kaustinen.fi
Puumalan koulu Kouluntie 60 puumalan.koulu(at)edu.kaustinen.fi
 Apulaisrehtori (3-4 -luokka) Marjo Salminen 040 843 9307 marjo.salminen(at)edu.kaustinen.fi
 Luokka 1-2 040 652 8372
 Luokka 5-6 040 843 7838
 Iltapäivätoiminta -4H 044 255 1047
Kyläkoulujen erityisopetus Kirsi Kanala 050 551 7713 kirsi.kanala(at)edu.kaustinen.fi
Keskuskoulu (7.-9.) keskuskoulu.7-9(at)edu.kaustinen.fi
 Keskuskoulujen rehtori Kaisu Koivisto 040 547 9375
 Koulusihteeri (ma, ke, pe) Ira Korkala 050 316 4420 koulusihteeri(at)kaustinen.fi
 Opettajainhuone 050 357 7079
 Opinto-ohjaaja Sami Kangas 040 652 8382 sami.kangas(at)edu.kaustinen.fi
 Erityisopetus Teija Hiekka 050 432 4181 teija.hiekka(at)edu.kaustinen.fi
Lukiotoiminta
Musiikkilukio Meerbuschintie 1 kamulu(at)kaustinen.fi
 Rehtori Ilona Salomaa-Uusitalo 040 556 1783 ilona.salomaa-uusitalo(at)kaustinen.fi ja ilona.salomaa-uusitalo(at)musiikkilukio.fi
 Apulaisrehtori Rasmus Tammik 040 652 7457 rasmus.tammik(at)musiikkilukio.fi
 Koulusihteeri (ti, to) Ira Korkala 050 316 4420 koulusihteeri(at)kaustinen.fi
 Tiedottaja Leena Hietaniemi leena.hietaniemi(at)musiikkilukio.fi
 Opinto-ohjaaja Sami Kangas 040 652 7837 sami.kangas(at)musiikkilukio.fi

 Tekniset ja ympäristöpalvelut

Tekninen johtaja Ilkka Närhi 040 7698 668 tontti- ja asuntoasiat,  kunnallistekniikka, maankäyttö ja kaavoitus
Rakennustarkastaja Markus Palosaari 040 8262 577 rakennusvalvonta ja -luvat, maa-/kalliolämmön ja jätevesijärjestelmien luvat,
maisematyöilmoitukset
Ympäristötarkastaja Pia-Lena Närhi 040 739 3977 ilmoitusmenettelyt, ympäristövalvonta ja -luvat, jätevesineuvonta ja jätehuolto, maa-ainesluvat, roskaamis- ja hajuilmoitukset
Vs. Toimistosihteeri Roosa Salonen 040 676 5805 laskutukset, vesi- ja viemäriliittymissopimukset
Kiinteistökartoittaja Marko Koivumaa 050 338 2945 kiinteistöjen kartoitus
Kiinteistösihteeri, Koy Rekipolska Pasi Isokangas 040 525 1590 asunto(at)rekipolska.fi
Kunnanviraston siistijä Satu Luomala 050 323 3411
Keskuskeittiö 040 504 9254 ruokahuolto(at)kaustinen.fi
Ruoka- ja puhdistuspalvelupäällikkö Kaisa Siirilä 050 411 9211 ruoka- ja puhdistuspalvelut, kotiateriat
Palvelutalon keittiö 050 443 6882  ruokahuolto(at)kaustinen.fi
Vesilaitoksen hoitaja Jani Lindholm 040 8284 389
Jätevesipuhdistamon hoitaja (KVT) Jani Kankkonen 040 678 9277
Vesi- ja viemärilaitoksen vikailmoitukset työajan ulkopuolella 050 478 1470  Huom! muuttunut numero!
 Kiinteistönhoitajat Miika Känsäkoski 040 544 4820
Markus Harjukoski 0400 915 654
Jani Nikula 0400 460 149
Kiinteistöpäivystys työajan ulkopuolella 24/7 050 5988 777
Kunnallistekniikan asentajat
Aki Paakkarinen 040 627 9534
LVI-asentaja, etumies Mika Uusitalo 050 4715 818
Kirvesmies Tauno Pajukangas 040 162 6188
Urheilualueiden hoitaja Juha Torppa 0400 898 408
Tytäryhtiöt, Yrityspalvelu ja muut numerot
Kehitys Oy  toimitusjohtaja Antti Vähäoja 045 186 4318  antti.vahaoja(at)kaustisenkehitys.fi
Koy Rekipolska, Oppilasasuntolat ja Lämpö Oy, toimitusjohtaja Vesa Jouppila 040 550 9782 vesa.jouppila(at)rekipolska.fi
Kaustisen Lämpö Oy:n 24/7 päivystys/hoitajat 040 679 5699  
Kase Yrityspalvelu, yritysneuvoja Erkki Laide 044 561 2154 erkki.laide(at)kaustisenseutukunta.fi
Kase Yrityspalvelu, yrityskehittäjä Jarmo Finnilä 050 337 3538 jarmo.finnila(at)kaustisenseutukunta.fi
Kase Yrityspalvelu, projektipäällikkö Timo Pärkkä 040 757 3519 timo.parkka(at)kaustisenseutukunta.fi
Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren alueen palolaitos www.kokkola.fi/aluepelastuslaitos

Maaseutupalvelut

Vt. Lomituspalvelupäällikkö Carita Söderbacka 050 318 0346
Lomasihteeri Satu Nordgren 040 652 8113
Johtava lomittaja, Kaustinen Johanna Niskakoski 040 584 5449
Johtava lomittaja, Halsua ja Veteli Tuula Pulkkinen 040 760 1357
Johtava lomittaja, Perho Maria Mikkola 040 760 1354

Ympäristöterveydenhuolto

Palvelua tarjoaa Keski-Pohjanmaan ympäristöterveydenhuolto. 

Kokkolan kaupunki on ottanut käyttöön uuden palautejärjestelmän (Trimble), sitä kautta asiakkaat ja asukkaat ympäristöterveydenhuollon yhteistoiminta-alueella voivat mm. antaa palautetta terveysvalvonnalle tai eläinlääkintähuollolle.

 

Talous- ja velkaneuvonta

Palveluja tarjoaa oikeusapu- ja edunvalvontapiireissä oikeusaputoimistot. 

Löytöeläimet

Löytöeläimet Kaustisen kunnan alueella Katja ja Kari Kalliokangas, Toholampi Puh. 06 885 613 kari.kalliokangas(at)kotinet.com