Kunnan maksuliikenne on suljettu 15.7. – 4.8.2024!

Kaustisen logo.

Kaustisen kunnan yhteystiedot

Posti- ja käyntisoite:

Kappelintie 13, 69600 KAUSTINEN
Kunnanvirasto avoinna
ma – pe klo 8.00 – 15.00

kaustisen.kunta(at)kaustinen.fi

Neuvonta 040 652 7692

Kunnan henkilöstö käyttää kaustinen.fi, edu.kaustinen.fi sekä musiikkilukio.fi -päätteisiä sähköpostiosoitteita. Katso tarkemmat tiedot alta.

Sähköinen laskutusosoite:

OVT-tunnus: 003701789816
Välittäjätunnus (operaattoritunnus): 003703575029
Kaustisen kunnan y-tunnus: 0178981-6.

Muut laskutustiedot

  • Huomaa, että paperilaskujemme toimitusosoite on muuttunut!
  • Tiedote laskutuslisän käyttöönotosta 1.1.2024 alkaen

Hallinto- ja kehittämispalvelut

Tästä voit lähettää turvapostia hallinto- ja kehittämispalveluille

Kunnanjohtaja Minna Nikander 050 340 0956 minna.nikander(at)kaustinen.fi (opintovapaalla 7.6.2024 saakka)
Hallintojohtaja Hanna Salminen 050 336 2534 hanna.salminen(at)kaustinen.fi
Hallintosihteeri Annika Rauma 050 4436 880 annika.rauma(at)kaustinen.fi
Talousjohtaja Helena Hohenthal 040 6528 183 helena.hohenthal(at)kaustinen.fi
IT-asiantuntija Hannu Mikkola 040 520 7888 hannu.mikkola(at)kaustinen.fi
Palkkasihteeri Antti Lindholm 040 652 8092 antti.lindholm(at)kaustinen.fi
Palkkasihteeri
(opettajien palkat)
Anne Saarikko 050 443 6884 anne.saarikko(at)kaustinen.fi
Palveluneuvoja Tiia Pajukangas 040 652 7692 tiia.pajukangas(at)kaustinen.fi
Tietosuojavastaava Niklas Palén 040 562 1816 niklas.palen(at)kaustisenseutukunta.fi

Sivistyspalvelut

Tästä voit lähettää turvapostia sivistyspalveluille

Sivistysjohtaja Minerva Rannila 050 443 6877 minerva.rannila(at)kaustinen.fi
Toimistosihteeri Varpu Järvilä 0400 456 565 varpu.jarvila(at)kaustinen.fi
Toimistosihteeri Hanna Meriläinen 050 3368 121 hanna.merilainen(at)kaustinen.fi

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen

Hyvinvointikoordinaattori Kaisa Siirilä 050 4119 211 kaisa.siirila(at)kaustinen.fi

Lastenkulttuurikeskus Lykky

Koordinaattori-taidekasvattaja Eija Kaarlela 050 472 9795 eija.kaarlela(at)kaustinen.fi

Kirjasto

Kappelintie 13
kaustinen.kirjasto(at)kaustinen.fi
Kirjastonjohtaja Maria Nikula 050 443 6885 maria.nikula(at)kaustinen.fi
Kirjastovirkailija Susanne Mikkola 050 346 5466 susanne.mikkola(at)kaustinen.fi
Kirjastovirkailija Noora Järvilä 050 346 5466 noora.jarvila(at)kaustinen.fi

Vapaa-aikatoimi

Vapaa-aikasihteeri
toimipiste kunnantalolla
Aija Järvenpää 040 516 8404 aija.jarvenpaa@kaustinen.fi

Varhaiskasvatus ja esiopetus

Työvapaalla
Varhaiskasvatusjohtaja
toimipiste päiväkodilla
Virpi Kataja 040 637 1272 virpi.kataja(at)kaustinen.fi
vs. varhaiskasvatusjohtaja
toimipiste päiväkodilla
Heli Pulkkinen 040 1834 773 heli.pulkkinen(at)edu.kaustinen.fi
Varhaiskasvatuksen  erityisopettaja Anniina Myllymäki 050 313 9649 työvapaalla 16.6.2023 alkaen
vs. varhaiskasvatuksen  erityisopettaja Anette Salonen 050 313 9649 anette.salonen(at)edu.kaustinen.fi
Varhaiskasvatuksen koordinaattori
hanketyöntekijä 30.6.2024 saakka
Heli Pulkkinen 040 1834 773 heli.pulkkinen(at)kaustinen.fi
Varhaiskasvatuksen  erityisopettaja Maria Puronaho 050 308 3199 maria.puronaho(at)edu.kaustinen.fi
Varhaiskasvatuksen sihteeri
päivähoidon laskutus ja päivähoitomaksuihin liittyvä palveluohjaus
Hanna Meriläinen 050 336 8121 hanna.merilainen(at)kaustinen.fi

Pajalan päiväkoti

Meerbuschintie 2
Päiväkodin johtaja Emmi Huntus 040 843 5673 emmi.huntus(at)kaustinen.fi
Päiväkodin apulaisjohtaja Laura Koskela 050 5324 110 laura.koskela(at)kaustinen.fi
Peipposet, vuorohoito 040 527 5790 peipposet.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi
Pajulinnut 040 631 3297

pajulinnut.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi

Pulmuset 050 443 6878 pulmuset.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi
Punatulkut 040 652 7252 punatulkut.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi
Pääskyset 040 643 1807 paaskyset.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi
Pikkuvarpuset 050 339 4321 pikkuvarpuset.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi
Peukaloiset 040 648 7079 peukaloiset.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi
Pajalan päiväkodin keittiö 040 652 6803 ruokahuolto(at)kaustinen.fi
Pajalan päiväkodin   laitoshuoltajat 050 575 0687

Omenapuun esiopetus

Einontie 5 040 630 7140 omenapuu.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi

Kinon esiopetus

Pajalantie 19 040 667 2284 kino.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi

Puumalan esiopetus

Kouluntie 60 050 443 6881 puumala.varhaiskasvatus(at)edu.kaustinen.fi

Perusopetus

Etsivä nuorisotyöntekijä
toimipiste Asiointipisteellä (Kappelintie 13)
Tero Puusaari 040 652 7488 tero.puusaari(at)veteli.fi
Koulukuraattori
esikoulut (ei Puumala), keskuskoulu 7-9, musiikkilukio, muu toinen aste
Niina Hietala 050 308 7377 niina.hietala(at)soite.fi
Koulukuraattori
keskuskoulu 1-6, Järvelän ja Puumalan koulu
Tuovi Uusitalo 040 136 7526 tuovi.uusitalo(at)soite.fi
Kouluterveydenhoitaja
toimipiste keskuskoulu 7-9,
Pelimannintie 1 b
Tiina Kivinen 040 804 5621 tiina.kivinen(at)soite.fi

Keskuskoulu (1.-6.)

Pelimannintie 1 a keskuskoulu.1-6(at)edu.kaustinen.fi
Rehtori Pasi Kanniainen 050 447 9530 pasi.kanniainen(at)kaustinen.fi
Apulaisrehtori Titta Karhulahti 050 470 3646 titta.karhulahti(at)edu.kaustinen.fi
1A-luokka Sanna Polso 050 473 7637 sanna.polso(at)edu.kaustinen.fi
1A-luokan ohjaaja Janette Kujala 050 434 7517 janette.kujala(at)edu.kaustinen.fi
1B-luokka Marianna Sozela 040 652 8219 marianna.aukee(at)edu.kaustinen.fi
2A-luokka Aila Sipola 050 473 7637 aila.sipola(at)edu.kaustinen.fi
2B-luokka Terhi Keskilammi terhi.keskilammi(at)edu.kaustinen.fi
3A-luokka Maria Jussinmäki 050 360 6037 maria.jussinmaki(at)edu.kaustinen.fi
3B-luokka Carita Penttilä 040 652 7553 carita.penttila(at)edu.kaustinen.fi
4A-luokka Susanna Moskajärvi susanna.moskajarv(at)edu.kaustinen.fi
4B-luokka Keela Koivukoski keela.koivukoski(at)edu.kaustinen.fi
4C-luokka Päivi Westerholm 040 728 0669 paivi.westerholm(at)edu.kaustinen.fi
3B- ja 3C-luokan ohjaaja Anneli Koto 0400 532 693 anneli.koto(at)edu.kaustinen.fi
5A-luokka Tanja Rajala 050 466 9294 tanja.rajala(at)edu.kaustinen.fi
5B-luokka Rita Nikula-Skantsi rita.nikula-skantsi(at)edu.kaustinen.fi
6A-luokka Soili Hanhikoski soili.hanhikoski(at)edu.kaustinen.fi
6B-luokka Sirpa Eskelinen-Piilonen sirpa.eskelinen-piilonen(at)edu.kaustinen.fi
Valmistava luokka Marianne Hellström marianne.hellström(at)edu.kaustinen.fi
1B- ja 3C-luokan ohjaaja,  ukrainalaiset Oksana Slukhinska 040 821 4070
Opettajainhuone 040 652 7754
Erityisopetus, pienluokka Leena Tattari 050 448 8255 leena.tattari(at)edu.kaustinen.fi
Erityisopetus, KK1-4 040 665 0890 teija.salonen(at)edu.kaustinen.fi
Erityisopetus KK5-6 Satu Isosaari 050 400 8834 satu.isosaari(at)edu.kaustinen.fi
Iltapäivätoiminta – 4H 040 845 2480

Järvelän koulu

Rantatie 51 040 652 7273 jarvelan.koulu(at)edu.kaustinen.fi
Rehtori Pasi Kanniainen 050 447 9530 pasi.kanniainen(at)kaustinen.fi
Apulaisrehtori Susanna Kentala 040 652 7273 susanna.kentala(at)edu.kaustinen.fi
Iltapäivätoiminta 050 400 5673
Erityisopetus Marjo Salminen 040 843 9307 marjo.salminen(at)edu.kaustinen.fi

Puumalan koulu

Kouluntie 60 puumalan.koulu(at)edu.kaustinen.fi
Rehtori Kaisu Koivisto 040 547 9375 kaisu.koivisto(at)kaustinen.fi
Apulaisrehtori Marjo Salminen 040 843 9307 marjo.salminen(at)edu.kaustinen.fi
Luokka 5-6 Sirpa Saarikettu 040 843 7838 sirpa.saarikettu(at)edu.kaustinen.fi
Luokka 3-4 Maija Salonen 050 598 3415 maija.salonen(at)edu.kaustinen.fi
Luokka 2 Kirsi Tikkakoski 040 652 8372 kirsi.tikkakoski(at)edu.kaustinen.fi
Luokka 0-1 Merike Perälä 050 5974616 merike.perala(at)edu.kaustinen.fi
Iltapäivätoiminta – 4H 044 255 1047 kaustinen(at)4h.fi
Erityisopetus Marjo Salminen 040 843 9307 marjo.salminen(at)edu.kaustinen.fi

Keskuskoulu (7.-9.)

Pelimannintie 1 b keskuskoulu.7-9(at)edu.kaustinen.fi
Rehtori Kaisu Koivisto 040 547 9375 kaisu.koivisto(at)kaustinen.fi
Apulaisrehtori Jaana Jylhä-Laide 040 585 3524 jaana.jylha-laide(at)edu.kaustinen.fi
Koulusihteeri (ma, ke, pe) Ira Järvelä 050 316 4420 koulusihteeri(at)kaustinen.fi
Opettajainhuone 050 357 7079
050 336 0614
Opinto-ohjaaja Sami Kangas 040 652 8382 sami.kangas(at)edu.kaustinen.fi
Erityisopetus Miia Myllymäki 050 432 4181 miia.myllymaki(at)edu.kaustinen.fi
Erityisopetus 7D Satu Isosaari 050 400 8834 satu.isosaari(at)edu.kaustinen.fi
Koulunuorisotyö Satu Kellosalo 050 5311 670 satu.kellosalo(at)kaustinen.fi
JOPO-opettaja Jari Ågren 040 8437 887 jari.agren(at)edu.kaustinen.fi
Valmistava luokka Marianne Hellström marianne.hellström@edu.kaustinen.fi
Koulunkäyntiohjaaja,  ukrainalaiset Oksana Slukhinska 040 821 4070

Kaustisen musiikkilukio

Meerbuschintie 1 kamulu(at)kaustinen.fi
Rehtori Ilona Salomaa-Uusitalo 040 556 1783 ilona.salomaa-uusitalo(at)kaustinen.fi ja ilona.salomaa-uusitalo(at)musiikkilukio.fi
Apulaisrehtori Juha-Matti Rautiainen 040 652 7457 juha-matti.rautiainen(at)musiikkilukio.fi
Koulusihteeri (ti, to) Ira Järvelä 050 316 4420 koulusihteeri(at)kaustinen.fi
Tiedottaja Mari Sillanpää mari.sillanpaa(at)musiikkilukio.fi
Opinto-ohjaaja Riina Varila 050 313 8084 riina.varila(at)musiikkilukio.fi

 Tekniset ja ympäristöpalvelut

Tästä voit lähettää turvapostia teknisille ja ympäristöpalveluille

Tekninen johtaja
tontti- ja asuntoasiat,  kunnallistekniikka, maankäyttö ja kaavoitus
Ilkka Närhi 040 7698 668 ilkka.narhi(at)kaustinen.fi
Rakennustarkastaja
rakennusvalvonta ja -luvat, maa-/kalliolämmön ja jätevesijärjestelmien luvat, maisematyöilmoitukset
Markus Palosaari 040 8262 577 markus.palosaari(at)kaustinen.fi

Ympäristövalvonta
ilmoitusmenettelyt, ympäristövalvonta ja-luvat, jätevesineuvonta ja jätehuolto, maa-ainesluvat, roskaamis- ja hajuilmoitukset 

 

 

 

 

ymparisto(at)kaustinen.fi
Ympäristötarkastaja
Veteli, Lestijärvi, Kauhava
Pia-Lena Närhi  040 739 3977  pia-lena.narhi(at)kaustinen.fi
Ympäristötarkastaja
Kaustinen
Hanna Puputti 050 304 2254 hanna.puputti(at)kaustinen.fi
Työpäällikkö
rakennukset, kiinteistökartoitus, korjaushankkeet, teknisen toimen huoltotukikohdan lähiesimies
Marko Koivumaa 050 338 2945 marko.koivumaa(at)kaustinen.fi
Toimistosihteeri
laskutukset, vesi- ja viemäriliittymissopimukset
Roosa Salonen 040 676 5805 roosa.salonen(at)kaustinen.fi
Vuokra-asuntoasiat
kiinteistösihteeri KOy Rekipolska
Pasi Isokangas 040 525 1590 asunto(at)rekipolska.fi

Ruokahuolto

Ruoka-ja puhdistuspalvelupäällikkö
ruoka- ja puhdistuspalvelut, kotiateriat
Kaisa Siirilä 050 4119 211 kaisa.siirila(at)kaustinen.fi
Keskuskeittiö Tiina Palosaari 040 504 9254 ruokahuolto(at)kaustinen.fi
Kotiateriat 050 443 6882 ruokahuolto(at)kaustinen.fi

Vesi- ja viemärilaitos

Vesilaitoksen hoitaja
vesihuolto, johtokatselmukset, vikailmoitukset
Jani Lindholm 040 8284 389 jani.lindholm@kaustinen.fi
Jätevesipuhdistamon hoitaja (KVT) Jani Kankkonen 040 6789 277
Vesihuollon päivystys 24/7 050 478 1470
Kunnallistekniikan asentaja
vesihuolto, johtokatselmukset, vikailmoitukset
Jukka Honkonen 040 6279 534 jukka.honkonen(at)kaustinen.fi
LVI-asentaja, etumies
vesihuolto, johtokatselmukset, vikailmoitukset
Mika Uusitalo 050 4715 818 mika.uusitalo(at)kaustinen.fi

Kiinteistönhoitajat ja alueiden hoito

Kiinteistönhoitaja
kunnantalo, Iltarusko, Pajalan virastotalo, vanha kunnantalo, KTK
Markus Harjukoski 040 091 5654 markus.harjukoski(at)kaustinen.fi
Kiinteistönhoitaja
kunnan varikko, urheilutalo, Köyhäjoen koulu, Markkula, paloasema, musiikkilukion asunnot
Jani Nikula 040 046 0149 jani.nikula(at)kaustinen.fi
Kiinteistönhoitaja
Omenapuu, Kino, Pajalan päiväkoti, Järvelän koulu, Puumalan koulu, Eke
Antti Läspä 050 477 3681 antti.laspa(at)kaustinen.fi
Avainten luovutus Avainten luovutuksesta vastaa kiinteistönhoitaja. 
Kiinteistöpäivystys 24/7 050 5988 777
Ulkoalueiden hoitaja
Kallion urheilualueen hoito, ulkoilualueet
Antti Vintturi 040 0898 408 antti.vintturi(at)kaustinen.fi
Laitoshuoltaja, kunnantalo Satu Luomala 050 323 3411

Tytäryhtiöt, Yrityspalvelu ja muut numerot

Kehitys Oy toimitusjohtaja Elina Verronen 050 3213104  info(at)kaustisenkehitys.fi
Koy Rekipolska, Oppilasasuntolat ja Lämpö Oy, toimitusjohtaja Vesa Jouppila 040 550 9782 vesa.jouppila(at)rekipolska.fi
Kaustisen Lämpö Oy:n 24/7 päivystys/hoitajat 040 679 5699  
Kase Yrityspalvelu, yritysneuvoja Erkki Laide 044 561 2154 erkki.laide(at)kaustisenseutukunta.fi
Kase Yrityspalvelu, yrityskehittäjä Jarmo Finnilä 050 337 3538 jarmo.finnila(at)kaustisenseutukunta.fi
Kase Yrityspalvelu, projektipäällikkö, aluekehittäjä Timo Pärkkä 040 757 3519 timo.parkka(at)kaustisenseutukunta.fi
Pelastustoimi www.kokkola.fi/aluepelastuslaitos

Kaustisen Asiointipiste

Asiointipiste on avoinna ma – to klo 9 – 12.

Lisätietoa aukioloajoista sekä Asiointipisteen palveluista löydät täältä

Asiointipisteen palveluneuvoja 050 567 4247

Maaseutupalvelut

Maaseutuasiamies      Sami Salonen        040 861 8932      sami.salonen(at)kaseka.fi
(Kaustisella ma, ke, to, pe klo 9-15)

Maaseutuyksikkö KaseKan verkkosivusto

Lomituspalvelut

Lomituspalvelut tuottaa jatkossa Toholammin kunta.

Lomituspalveluiden yhteystiedot

Ympäristöterveydenhuolto

Palvelua tarjoaa Keski-Pohjanmaan ympäristöterveydenhuolto. 

Kokkolan kaupunki on ottanut käyttöön uuden palautejärjestelmän (Trimble), sitä kautta asiakkaat ja asukkaat ympäristöterveydenhuollon yhteistoiminta-alueella voivat mm. antaa palautetta terveysvalvonnalle tai eläinlääkintähuollolle.

 

Löytöeläimet

Löytöeläimet Kaustisen kunnan alueella Eläinhoitola Kotipesä ry 044 3096 464 info.kotipesa(at)gmail.com

Loading